13 propozycji zabaw dla dzieci w domu

Czas zabawy oraz uwaga poświęcona dzieciom są dla nich bardzo cenne i rozwijające. Najprostsze wspólne zajęcia pozwalają zaczerpnąć dawkę pozytywnej energii i tworzyć piękne, niezapomniane chwile. Podczas wakacji sprawa jest prosta – idziemy na dwór i dajemy się dzieciom wyszaleć albo odwiedzamy hotel przyjazny dzieciom nad morzem i cieszymy się całodziennymi animacjami. Co jednak w przypadku, gdy na dworze jest zimno, szybko się ściemnia, a pogoda nie pozwala na zabawy na dworze? Prezentujemy 13 propozycji zabaw dla dzieci dostosowanych do ich grupy wiekowej!

DLA DZIECI W WIEKU OKOŁO 10 LAT

 • Kalambury

  Wciągającą propozycją domowej zabawy mogą być kalambury, w których to za pomocą gestów muszą pokazywać tytuły bajek, postacie z kreskówek czy też najzwyklejsze, codzienne czynności. 

 • Teatrzyk domowy

Kolejną rozrywką, zapewniającą rozwój wyobraźni jest zabawa w teatr. Podczas tej zabawy dzieci wcielają się w swoich ulubionych bohaterów świata fantastycznego lub tworzą swoich własnych. Bardzo ważne jest to aby słuchać pomysłów młodych aktorów i dać im przewodzić w tej oto zabawie. 

 • Wspólne gotowanie

Kolejnym pomysłem na zorganizowanie czasu naszym pociechom jest wspólne gotowanie. Domowe przyjęcie dla całej rodziny po własnoręcznym upieczeniu babeczek czy przygotowaniu zdrowych sałatek owocowych będzie ogromną frajdą dla małych kucharzy. 

 • Zabawa w chowanego

Znaną formą spędzania czasu jest lubiana przez wszystkich zabawa w chowanego. Jeśli w domu jest trochę miejsca i skrytek dzieci idealnie wykorzystają te warunki aby z uśmiechem na twarzy zniknąć chociaż na chwilę. 

 • Wspólne czytanie

Bardzo istotną i wpływającą na rozwój intelektualny naszych dzieci zabawą jest po prostu czytanie.  Dzięki czytaniu młody człowiek poszerza i wzbogaca swoje słownictwo oraz przenosi się w świat niezwykłych przygód. 

 • Salon piękności

Świetną i wciągającą zabawą, szczególnie dla dziewczynek będzie domowy salon fryzjerski lub kosmetyczny. W tym wieku bardzo często obserwują i naśladują to jak dbają o siebie ich mamy czy starsze siostry. Fikuśne fryzury czy kolorowe makijaże na pewno sprawią wiele radości młodym damom. Pobawcie się w wizytę w salonie SPA nad morzem – niech Twoje dziecko poczuje się jak prawdziwa dama!

DZIECI OD 3 DO 8 ROKU ŻYCIA

 • Zabawy edukacyjne w domu

Istnieje wiele interesujących gier i zabaw edukacyjnych, które można realizować w domowym zaciszu. Propozycją zajęcia które jest dobrym treningiem koncentracji i logicznego myślenia jest wszystkim dobrze znane budowanie z klocków. 

 • Mały klub sportowy

Zdrowym sposobem na spędzenie czasu z maluchem w domu jest mały klub sportowy, nie zawsze mamy możliwość spędzenia aktywnego czasu na zewnątrz, więc kilka prostych ćwiczeń regularnie wykonywanych przy ulubionych piosenkach na pewno wprawi w dobry nastrój maluchy jak i rodziców. 

 • Zajęcia manualne

Ciekawymi ale i wyciszającym zajęciami dla najmłodszych będą zajęcia manualne takie jak lepienie z plasteliny bądź masy solnej, malowanie farbami czy też tworzenie biżuterii z makaronu. 

 • Seans bajkowy

Uspokajają i relaksują propozycją zabawy jest zorganizowanie bajkowego seansu. Ciepły kocyk, soczek, popcorn i ulubiona bajka w objęciach mamy to świetne rozwiązanie na leniwe wieczory. 

 • Zabawa w lekarza

Zabawą, która może zaowocować spokojniejszymi wizytami naszych dzieci w gabinetach lekarskich jest właśnie zabawa w lekarza. W sklepach ogólnodostępne są gadżety w formie dla dzieci, które spotykamy podczas badań. Kolorowy stetoskop, termometr czy strzykawka pomogą oswoić się najmłodszym z tego typu sprzętem. 

 • Zabawa w dom

Słynną zabawą wśród maluchów jest najzwyklejsza zabawa w dom.  Wcielają się one w rolę rodziców, jak najlepiej starają się opiekować swoimi dziećmi, którymi najczęściej okazują się pluszowe misie lub lalki. Ubierają je, karmią, usypiają przy czym uczą się opieki i troski nad innymi. Pory roku też mogą być fajną inspiracją na domowe zajęcia i zabawy. 

 • Skarby natury

Wiosną podczas spacerów mamy możliwość zbioru roślin do wykonania zielnika, latem możemy malować farbami kamienie i muszelki zebrane podczas wakacji nad morzem, jesienią świetnie sprawdzą się śmieszne ludki wykonane z kasztanów lub żołędzi, a zimą jest idealny czas aby wraz z maluchami tworzyć niepowtarzalne ozdoby na choinkę.  Wszystkie dzieci niezależnie od wieku potrzebują spędzić ciekawy czas, przy odrobinie chęci możemy podarować im piękne wspomnienia dzieciństwa. Warto podpatrywać zabawy, jakie organizuje hotel z animacjami dla dzieci, gdyż nie raz jest to świetna inspiracja do zorganizowania takich zabaw samodzielnie w domu!

Dodaj komentarz