Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to choroba wywołana zapaleniem górnej części kości ramiennej. Nadłykieć boczny to miejsce przyczepu mięśni związane z wyprostem nadgarstka. Jeśli podejrzewasz u siebie te dolegliwości – nie zastanawiaj się, tylko udaj się do ośrodka rehabilitacyjnego lub lekarza.

OBJAWY JAK WYGLĄDAJĄ

Ból i tkliwość tkanek po zewnętrznej stronie stawu łokciowego lub w okolicy przedramienia – podczas czynności prostowania nadgarstka lub podczas trzymania przedmiotów w dłoni, szczególnie pod obciążeniem. W fazie ostrej lub podostrej objawy mogą również pojawiać się w spoczynku, a ból może rozciągać się na nadgarstek, grzbiet dłoni lub tył przedramienia.

PRZYCZYNA BÓLU

Główną przyczyną choroby są zmiany strukturalne oraz zmiany przeciążeniowe mięśni prostowników nadgarstka. Choroba ta dotyczy nie tylko zawodowych tenisistów, ale także pracowników biurowych, takich jak informatycy czy sekretarki czy pracownicy fizyczni, którzy będą powtarzać ćwiczenia nadgarstka, skutkując mikrourazami ścięgien i stanami zapalnymi powodującymi ruch nadgarstka. Czasami powodują objawy bólu.

 Rodzaje łokcia tenisisty:

 Typ I – zapalenie supraconitis odnosi się do przyczepu mięśnia nadgarstka długiego

Typ II – choroba jest spowodowana zmianami przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka – ten typ dotyczy 90% przypadków

Typ III – obejmujący ścięgna prostowników w pobliżu kości Typ IV odnosi się do zmian strukturalnych krótkich mięśni nadgarstka w okolicy brzucha

Diagnostyka? Kiedy możemy podejrzewać że to jest to?

-Parestezje, tkliwość nasady kości ramiennej tylnej

 -Ból w ruchu nadgarstka, zwłaszcza wyprost oporu

 -Badania obrazowe w postaci USG lub MRI dadzą nam 100% pewności

JAK LECZYĆ „PIERWSZA POMOC”

-Objawy można złagodzić masażem lodem w okolicy przyczepu mięśniowego, możemy również wykonać kilka ruchów wzdłuż przedramienia do nadgarstka. Domową metodą dla tego typu aplikacji jest nalanie wody na papierowy kubek (na przykład do espresso), następnie włożenie papierowego kubka do zamrażarki, oderwanie krawędzi papierowego kubka i przygotowanie się!

-Inną metodą jest wykonanie głębokiego masażu bocznego . Wykonywany może być w domu przez rehabilitanta, w sanatorium nad morzem. Najpierw musimy spróbować wskazać źródło bólu. Dlatego dotykamy bolesnego ścięgna, umieszczając palec poprzecznie do „zdeformowanej” struktury w pobliżu stożka (poza łokciem) na kości ramienia

-Dobór ćwiczeń poprzez redukcję mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka. Bandażowanie ogranicza pracę przeciążonych mięśni, przyspieszając tym samym regenerację obszaru objętego stanem zapalnym.

-Odtworzyć funkcję i długość mięśni wykonując masaż funkcjonalny na prostownikach nadgarstka

JAK WYGLĄDA LECZENIE

Fizjoterapia obejmuje opracowanie programu ćwiczeń, który rozciąga uszkodzone mięśnie i stopniowo je wzmacnia, zwiększając tym samym zakres bezbolesnych ruchów nadgarstka i stawu. Rehabilitacja nad morzem uzależniona jest od zdolności jednostki do regeneracji, a przy pomocy doświadczonych fizjoterapeutów czas leczenia można znacznie skrócić! Z relaksacją mięśniowo-powięziową, terapią punktów spustowych, akupunkturą i fizykoterapią (jonoforeza, laseroterapia, krioterapia czy terapia ultradźwiękami) na pewno przyniosą efekty. Należy zapisywać się jak najczęściej na wczasy rehabilitacyjne nad morzem oraz skazany jest zdrowy tryb życia i dobrze się odżywiać.