Zabawy dla dzieci na dworze

Zabawy na świeżym powietrzu to doskonały sposób na rozwijanie dziecięcej wyobraźni, poznawanie świata oraz dbanie o sprawność fizyczną od najmłodszych lat. Dziś podajemy kilka fajnych, a często zapomnianych aktywności, które są doskonałym pomysłem do zabawy z dziećmi na dworze.

JAK ZAJĄĆ DZIECKO?

  • Podchody

  Niezwykle ciekawą lecz niestety w dzisiejszych czasach raczej zapomnianą zabawą są podchody, wciąż uwielbiana przez dzieci w hotelach nad morzem dzięki możliwości zabawy w większych grupach. Gra terenowa polegająca na tym, że jedna grupa ucieka, zostawiając po drodze ślady, strzałki i zadania do rozwiązania a druga grupa musi ją złapać. Prosta a zarazem dostarczająca mnóstwo wrażeń gonitwa. Kolejną grą plenerową, którą z pewnością polubią nasze dzieci jest poszukiwanie skarbów. Należy przygotować mapę, podarować ją małemu tropicielowi i czekać, aż według wskazówek na niej odnajdzie ukryte niespodzianki. Mogą być to słodycze, nowy zestaw kredek, niewielka zabawka. 

  • Tor przeszkód 

Świetnym pomysłem na spędzanie wspólnego czasu na zewnątrz będzie zorganizowanie toru przeszkód. Każdy hotel nad morzem z atrakcjami dla dzieci ma w planie animacji taką właśnie formę rozrywki. Zabawa ta wyzwala w dzieciach chęć rywalizacji i silnej woli. Wyznaczmy więc w parku, w ogrodzie czy na podwórku tor, na którym znajdą się bezpieczne przeszkody i liściki z prostymi do wykonania poleceniami, aby dotrzeć do mety. 

ZABAWY KTÓRE ZACIEKAWIĄ KAŻDE DZIECKO

  • Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy

Fajną zabawą plenerową będzie zabawa ‘Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy’. Wszystkie obiekty reklamujące się jako hotele przyjazne dzieciom nad morzem bawią się z dziećmi między innymi właśnie w tą zabawę. Dzieci ustawiają się w szeregu i wybierają spośród siebie osobę która będzie Baba Jagą. Baba Jaga stoi odwrócona tyłem daleko od reszty dzieci i mówi ‘ Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy’, podczas tej wyliczanki dzieci ustawione w szeregu mają szansę dobiec do Baby Jagi, jednak gdy ona odwróci się do nich, wszyscy uczestnicy zabawy muszą zastygnąć w bezruchu. Kto się ruszy albo chociaż mrugnie okiem musi wrócić na linię startu, wygrywa ten kto pierwszy dotrze do Baby Jagi. Zabawą uwielbianą przez dzieci jest najzwyklejsze rysowanie kredą po chodniku. Mogą one tworzyć wszystko to co przyniesie im wyobraźnia i nie są przede wszystkim ograniczone w wielkości swoich prac, tak jak w przypadku rysowania na kartce papieru.

  •  Zabawy zręcznościowe

Bardzo prostymi i rozwijającymi zabawami dla naszych pociech są zabawy zręcznościowe – każdy hotel z animacjami dla dzieci ma mnóstwo pomysłów na takie zabawy. Łapanie woreczków z grochem nie tylko rączkami, ale też nóżkami sprawi im wiele radości. Rzucanie do celu, wystarczą pozbierane na spacerze małe kamyczki, kilka małych miseczek, kubeczków czy wiaderko i wszystko gotowe, a dziecko uczy się skupiania uwagi i dokładności. 

  • Gra w szczura

Kolejną propozycją gry zręcznościowej jest gra w szczura. Do jej realizacji potrzebujemy wyłącznie skakanki. Dzieci stają w okręgu, jedno z nich wchodzi do środka ze skakanką i się z nią obraca, reszta dzieci przez nią przeskakuje. Gra mimo tego, iż jest prosta wymaga dużego skupienia i sprytu, ten kto nie zdoła przeskoczyć przez skakankę zostaje szczurem.

  Dzięki zabawom na dworze nasze dzieci będą mniej podatne na choroby, będą o wiele weselsze, ponieważ ruch wyzwala w naszych organizmach endorfiny, a po odpowiedniej dawce witaminy D, tak zwanej witaminy słońca będą mieć zdrowe zęby i kości. Ruch to ZDROWIE!

Dodaj komentarz